Dny lidí dobré vůle hlacička Dny lidí dobré vůle

Výstava: Katolická církev a 2. světová válka

Zveme vás na výstavu portrétů duchovních vězněných či umučených v koncentračním táboře Dachau.

Letos uplynulo 80 let od chvíle, kdy byl osvobozený koncentrační tábor Dachau a současně skončila dlouhá a krutá 2. světová válka.  Koncentrační tábor Dachau byl také nazýván „největší fara Evropy“, protože sem byli transportování duchovní z celé Evropy. V letošním roce, z iniciativy olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka, se uskutečnila  první pouť kněží z České republiky do koncentračního tábora Dachau.

Součástí projektu je také výstava portrétů kněží z Arcidiecéze Olomouc, kteří v koncentračním táboře ve 2. světové válce zahynuli.  Část této výstavy již byla představena v Senátu Parlamentu ČR při příležitosti zde konané konference na téma „Druhá světová válka a katolická církev“.

Kompletní výstava bude prezentována na Velehradě v rámci Dnů lidí dobré vůle. 

Koncept výstavy vychází z klíčové knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna, vězněného v koncentračním táboře Dachau (Otec Hoffmann po válce působil v kostele sv. Michala v Olomouci). 

Na výstavě budou ke zhlédnutí také dekrety k vyznamenání  Československého válečného kříže 1939, které obdrželi katoličtí kněží z Moravy.

Videa z minulých ročníků

Dny lidí dobré vůle v číslech

26
ročníků
115
účinkujících
28
milionu korun věnováno lidmi dobré vůle
730
tisíc návštěvníků festivalu