Letošní ročník Dnů lidí dobré vůle na Velehradě přinese ve své programové nabídce vzdělávací seminář, který je pořádán pod odbornou garancí CMTF UP Olomouc. Hlavním tématem bude Šikana ve vztazích. Také v letošním roce budeme na Velehradě nabízet zájemcům možnost manželské mediace.
Seminář proběhne v pátek 4. července od 9 do 12 hodin v aule Centra Slováckých tradic v Modré u Velehradu.
Kapacita sálu je omezena 30 osobami, prosíme o včasnou registraci. Účastnický poplatek je 270 Kč. Po registraci vám zašleme pokyny k platbě. Uzávěrka registrací je 30. června. Děkujeme za pochopení.
V případě potřeby zajistíme hlídání dětí do 8 let, stačí při registraci vyplnit požadavek. Děti se speciálními potřebami s ohledem na zdravotní stav ale přijmout nemůžeme, děkujeme za pochopení.
MUDr. Natália Kaščáková, PhD.
Vystudovala medicínu a pracuje jako psychiatrička a psychoterapeutka v soukromé praxi, kde se věnuje převážně dospělým pacientům s depresivními, úzkostnými, psychosomatickými a vztahovými obtížemi. Od roku 2015 se podílí na výzkumu v Institutu sociálního zdraví na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde od roku 2021 působí jako odborná asistentka. Ve svém výzkumu se zaměřuje na souvislosti mezi traumatizací v dětství a pozdějším životem, vztahovou vazbou, odolností a zdravím. Je autorkou knihy Obranné mechanismy z psychoanalytického, etologického a evolučně-biologického hlediska. Je spokojenou maminkou dvou synů.
Mgr. Júlia Švecová, Ph.D.
Po absolvování studia psychologie na Univerzitě sv. Cyrila a Metoda v Trnavě pracovala jako praktikantka v oblasti gerontopsychiatrie a později také dětské psychologie ve Švýcarsku. Její cesta pak vedla až na druhý konec světa – do Austrálie, kde téměř dva roky poznávala nové kultury a životní přístupy. Po návratu na Slovensko se naplno začala věnovat práci školní psycholožky. V současnosti působí v Centru poradenství a prevence v Žilině. Práce s dětmi a rodinami jí přináší množství cenných zkušeností, které využívá také při individuální práci s dospělými klienty. Letos dokončila doktorské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde se v týmu profesora Hašta věnovala výzkumu šikany ve vztahu k vazbě a jejím dopadům na duševní zdraví. Je absolventkou dlouhodobého výcviku v adlerovském poradenství (individuální psychologie) a v současnosti své odborné i osobní zkušenosti obohacuje v nové životní roli – jako maminka sedmiměsíčního syna.
TÉMA PŘEDNÁŠKY:
Téma šikany se týká každého rodiče — a zároveň čím dál více ovlivňuje každodenní život dětí. V této přednášce se účastníci ponoří do citlivého, ale nesmírně důležitého problému, který vyžaduje pozornost a pochopení.
Lektorka, která má zkušenosti jako bývalá školní a současná poradenská psycholožka, nabídne praktický pohled z terénu. Přednáška objasní, co šikana je, jak ji rozpoznat a v čem se liší šikana v osobním kontaktu od kyberšikany, která probíhá tiše za obrazovkami. Zmíněna budou také úskalí virtuálního světa, která často unikají pozornosti dospělých, ale mohou mít výrazný dopad na psychiku dětí. Účastníci získají praktické informace a ověřené přístupy k prevenci. Nebudou chybět ani skutečné příběhy z praxe a výsledky výzkumu realizovaného na reprezentativním vzorku slovenské populace, které jasně ukazují, jaké stopy šikana zanechává na duševním zdraví.
Paralelní součástí semináře bude i možnost manželské mediace, určené pro manžele, kteří aktuálně procházejí konfliktem a hledají cestu pomoci. V případě zájmu nás kontaktujte na https://manzelskamediace.cz, kde naleznete i podrobnější informace o této službě. S ohledem na časovou kapacitu mediátorů bude počet mediací v tento den na Velehradě omezen.