Dny lidí dobré vůle hlacička Dny lidí dobré vůle

Slavnostní otevření naučné stezky

Ve čtvrtek 4. července ve 12 hodin proběhne slavnostní otevření stezky, která prezentuje lesní hospodaření, historii místa a cisterciáckou tematiku. Stezka vede nenáročným terénem lesa Háj a měří cca 1,4 km.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc ve spolupráci s obcí Velehrad a panem Petrem Hudcem vytvořili naučnou stezku vedoucí velehradským Hájem. Nově otevřená stezka má za cíl nejen přiblížit současné principy hospodaření v arcibiskupských lesích, ale také odkaz cisterciáckých mnichů (viz níže), kteří zde působili více než pět set let. Celá stezka také podporuje téma Cisterciácké klášterní krajiny nesoucí v sobě jednu ze společných hodnot napříč Evropou.

Stezka vede nenáročným terénem lesa Háj a měří cca 1,4 km.

Stezka začíná u „Cyklistického sedátka“ u cyklostezky do Tupes, vede nenáročným terénem lesa Háj a měří cca 1,4 km. Je dostupná i rodičům s dětmi v kočárcích.

Naučná stezka nabízí vyžití rodinám s dětmi, pro které jsou připraveny naučné herní prvky. Pomocí QR kódu si můžete poslechnout příběh hajného Viktora a mnicha Fortunátu, kteří vedou živý rozhovor o lese, jak vypadal v minulosti a jak o něj pečujeme dnes.

Cisterciácká krajina Velehradu je evropským dědictvím

Zástupci sedmnácti cisterciáckých krajin z Německa, Rakouska, Polska, Slovinska a České republiky převzali v polovině dubna v Antverpách ocenění Evropské dědictví. Ocenění patří síti sedmnácti krajin, které po dlouhá staletí kultivovali a formovali členové cisterciáckého řádu žijící a hospodařící v klášterech, jež na jednotlivých lokalitách zakládali. Evropská komise vyhodnotila tento fenomén cisterciáckých klášterních krajin s jejich jedinečným přírodním a kulturním bohatstvím jako jeden z podstatných prvků vytváření našich evropských dějin, kulturních hodnot a společné evropské identity. V České republice se jedná o čtyři kláštery a jejich krajiny: Plasy, Velehrad, Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou. Díky pětileté spolupráci jak na území jednotlivých krajin, tak mezi sebou na českém území, stejně jako ve spojitosti s partnery z dalších čtyř zemí, se podařilo vyzdvihnout z mírného opomnění živoucí odkaz cisterciáckého řádu. Právě působení cisterciáckého řádu, které se v krajině Velehradu začalo projevovat od počátku 13. století s výstavbou velehradského kláštera, výrazně přispělo k rozvoji hospodaření v regionu. Nejen hospodaření může být inspirací pro dnešní snahy o směřování k ideálu udržitelnosti. Existencí kláštera a prací cisterciáckých mnichů bylo na Velehradě uchováno a rozvíjeno dědictví sv. Cyrila a Metoděje, tedy víra jako zdroj vzdělanosti a kultury. Ohromující záběr působení cisterciáckého řádu můžeme nacházet v mnoha konkrétních podobách v krajině a stavbách, která zde byla po šest století přetvářena.

Široké téma působení cisterciáků v krajině Velehradu úchvatně přibližuje nová expozice Volající kamení v budovách původního velehradského kláštera. Seznámíte se zde se středověkou cisterciáckou kuchyní, uvidíte ambit s portálem do refektáře, kapitulní síň, expozici stavebního vývoje kláštera s plastickými modely, a galerii cisterciácké krajiny. O cisterciáckých krajinách v České republice se můžete více dozvědět třeba na webu www.cisterciackekrajiny.cz.

Videa z minulých ročníků

Dny lidí dobré vůle v číslech

25
ročníků
109
účinkujících
27
milionu korun věnováno lidmi dobré vůle
700
tisíc návštěvníků festivalu