Každoročně je program velehradských oslav provázen ústředním tématem, kterým bývá významné výročí daného roku. Letos uplynulo 75 let od zveřejnění pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“, který byl přijat československými biskupy na tajné konferenci 15. června 1949 v Praze. Tento list se stal spouštěcím mechanismem k zahájení pronásledování katolické církve a omezení svobody v naší zemi. Prorocký hlas biskupů varoval před plíživým omezováním svobody ve společnosti a před rozdělením církve. Důsledkem vydání pastýřského listu byly nejen výslechy, věznění a internace biskupů, kněží a laiků, ale také omezení svobody všech občanů v naší vlasti, zvláště práva rodiny na výchovu dětí, svobodné křesťanské výchovy ve školách, právo na shromažďování ve svobodných sdruženích a potřebný počet církevních škol.
U příležitosti 75. výročí vznikla výstava „Nezapomínejme na zločiny komunismu“, která bude instalovaná na Velehradě v Galerii světců. K vidění bude na Velehradě až do konce léta.
Cílem výstavy je připomenout události kolem vydání pastýřského listu v roce 1949. Výstavu tvoří několik samostatných solitérů (plastik), které jsou vytvořené kombinací různých technik. Podstava vznikla litím betonu do přípravné formy (představuje komunistické vězení). Tato podstava, která drží samotnou plastiku, je symbolem zabitých a umučených duchovních. Autor Ing. arch. Václav Hájek pracoval s 3D tiskem, povrchově upraveným pomocí stěrkového tmelu a různých dalších přidaných struktur.
„Ztvárnění rukou za mřížemi ukazuje na 33 kněží, kteří byli nevinně odsouzeni a vězněni komunistickým režimem. Nám to může připomenout, že v našem světě je blízko nás také zlo, které může ovládnout jednotlivce i celé národy,“ uvedl k výstavě olomoucký arbiskup Josef Nuzík, který projekt inicioval, zaštítil a podpořil.