Dny lidí dobré vůle hlacička Dny lidí dobré vůle

Národní pouť na Velehradě navštívilo téměř 30 tisíc lidí

Pětadvacáté Dny lidí dobré vůle dnes vrcholí. „Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun českých. Velehradské cyrilometodějské oslavy jsou největší svého druhu u nás a konají se každoročně ve dnech 4. a 5. července.

Od půl sedmé ráno probíhaly v prostorách velehradské baziliky mše svaté a připraven byl i doprovodný program. Při slavnostní mši svaté v 10.30 byl hlavním celebrantem J. Exc. Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, koncelebrovali Mons. Jude Thaddeus Okolo Apoštolský nuncius v České republice, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český, a kardinál Michael F. Czerny, prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.


Hudební doprovod zajistily Spojené dechové hudby Moravy, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a smíšený pěvecký sbor Svatopluk. Ve 12:30 proběhne koncert dechové muziky, v 15 hodin pak mše východní liturgie. Hlavním celebrantem bude Mons. Ladislav Hučko. V 17 hodin pouť zakončí Cimbálová muzika Velehrad.


Výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu


U příležitosti 75. výročí vydání pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“ vznikla výstava „Nezapomínejme na zločiny komunismu“, která je instalovaná v Galerii světců. K vidění bude na Velehradě až do konce léta.


Cílem výstavy je připomenout události kolem vydání pastýřského listu v roce 1949. Výstavu tvoří několik samostatných solitérů (plastik), které jsou vytvořené kombinací různých technik. Podstava vznikla litím betonu do přípravné formy (představuje komunistické vězení). Tato podstava, která drží samotnou plastiku, je symbolem zabitých a umučených duchovních. Autor Ing. arch. Václav Hájek pracoval s 3D tiskem, povrchově upraveným pomocí stěrkového tmelu a různých dalších přidaných struktur.


Ztvárnění rukou za mřížemi ukazuje na 33 kněží, kteří byli nevinně odsouzeni a vězněni komunistickým režimem. Nám to může připomenout, že v našem světě je blízko nás také zlo, které může ovládnout jednotlivce i celé národy,“ uvedl k výstavě olomoucký arbiskup Josef Nuzík, který projekt inicioval, zaštítil a podpořil.

Autor fotografií: Filip Kotek

Videa z minulých ročníků

Dny lidí dobré vůle v číslech

25
ročníků
109
účinkujících
27
milionu korun věnováno lidmi dobré vůle
700
tisíc návštěvníků festivalu