Dny lidí dobré vůle hlacička Dny lidí dobré vůle

25. Dny lidí dobré vůle dnes vyvrcholí poutní mší

Včera začaly na Velehradě 25. Dny lidí dobré vůle, největší oslavy svého druhu u nás. Dnes pokračují Národní poutí Velehrad 2024 a v 10.30 vyvrcholí na nádvoří před bazilikou tradiční poutní mší svatou, kterou každoročně navštíví desítky tisíc poutníků.

Od půl sedmé ráno probíhají v prostorách velehradské baziliky mše svaté a připraven je i doprovodný program. Při slavnostní mši svaté v 10.30 bude hlavním celebrantem J. Exc. Mons. Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, kazatelem J. Exc. Mons. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup, apoštolský nuncius. Koncelebrují biskupové z Čech, Moravy a Slezska. 

Hudební doprovod zajistí Spojené dechové hudby Moravy, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, Svatopluk – smíšený pěvecký sbor Uherské Hradiště.

Mše je živě přenášena Českou televizí a Českým rozhlasem Vltava. 

Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků, pro které jsou připraveny prostory k převlečení a místo v blízkosti tribuny.

Doprovodný program

Během pátečního dne je možnost zhlédnout výstavy ve Stojanově gymnáziu. I dnes mají poutníci příležitost rozšířit Velehradský rukopis, protože až do 12. hodiny se bude ručně přepisovat Bible. Otevřen bude i stánek Kristýna služebníka s čerstvě upraženou kávou z pražírny Café Gape, zmrzliznou nebo mešním vínem. Charita ČR zase nabídne program pro malé i velké.

Ve 12:30 proběhne koncert dechové muziky.

Výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu

U příležitosti 75. výročí vydání pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“ vznikla výstava „Nezapomínejme na zločiny komunismu“, která bude instalovaná na Velehradě v Galerii světců. K vidění bude na Velehradě až do konce léta.

Cílem výstavy je připomenout události kolem vydání pastýřského listu v roce 1949. Výstavu tvoří několik samostatných solitérů (plastik), které jsou vytvořené kombinací různých technik. Podstava vznikla litím betonu do přípravné formy (představuje komunistické vězení). Tato podstava, která drží samotnou plastiku, je symbolem zabitých a umučených duchovních. Autor Ing. arch. Václav Hájek pracoval s 3D tiskem, povrchově upraveným pomocí stěrkového tmelu a různých dalších přidaných struktur.

Ztvárnění rukou za mřížemi ukazuje na 33 kněží, kteří byli nevinně odsouzeni a vězněni komunistickým režimem. Nám to může připomenout, že v našem světě je blízko nás také zlo, které může ovládnout jednotlivce i celé národy,“ uvedl k výstavě olomoucký arbiskup Josef Nuzík, který projekt inicioval, zaštítil a podpořil.

Videa z minulých ročníků

Dny lidí dobré vůle v číslech

25
ročníků
104
účinkujících
26
milionu korun věnováno lidmi dobré vůle
654
tisíc návštěvníků festivalu