Dny lidí dobré vůle hlacička Dny lidí dobré vůle

Večer lidí dobré vůle

Zveme vás ve čtvrtek 4. července na slavnostní večer u příležitosti svátku ČR spojený s prezentací vzdělávacích a charitativních projektů.

Oslavy státního svátku České republiky zahájíme 4. července v 18.00 Modlitbou za vlast, která se bude konat ve velehradské bazilice ve spolupráci s Armádou ČR a v přímém přenose ji odvysílá TV NOE. V 19.30 pak začne na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. V přímém přenose ho můžete naladit ve 20 hodin na ČT 2 a Českém rozhlase Zlín, Brno, Olomouc a Ostrava. Večerem provede Marcela Augustová a Jiří Václavek. Benefiční DMS sbírka poputuje jako každoročně na Konto lidí dobré vůle. Podporovanými projekty jsou společenství Vstaň a choď, Nadační fond Adiuvare a nezisková organizace Blízko nás.

Dárcovské SMS

můžete zasílat v hodnotě 30, 60 nebo 90 Kč, a to ve formátu:
DMS VELEHRAD 30
DMS VELEHRAD 60
DMS VELEHRAD 90
DMS VELEHRAD 190
na číslo 87 777
Cena jedné DMS je 30, 60, 90 nebo 190 Kč.
Děkujeme, že pomáháte!

Na velehradské pódiu letos vystoupí:

Jiří Pavlica s Hradišťanem

Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělým hudebním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Způsob práce, dramaturgie a umělecká úroveň řadí Hradišťan k originálním a nezaměnitelným tělesům české i mezinárodní hudební scény. Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. 

Jelen

V roce 2013 se v maličkém jazzklubu U Staré paní v Praze na Starém Městě poprvé vedle sebe na pódiu postavili Jindra Polák, Martin Kasal a Ondřej Málek a do mikrofonu zaznělo nesmělé: „Ahoj, my jsme Jelen…“ Nikoho z nich nenapadlo, že za deset let vyprodají svým narozeninovým koncertem O2 Arenu (12/2023)!

Jelen je česká akustická hudební skupina hrající tzv. roots music. Písně z vlastní tvorby vycházejí z kořenů populární hudby, jako je country, folk, bluegrass a blues. Svým osobitým a přitom přímočarým přístupem své původní písně „nepřeplácává“, ale naopak se drží kouzla hudební přirozenosti. Kapela získala cenu Anděl v kategorii Objev roku za rok 2014 a cenu Anděl v kategorii Skupina roku za rok 2016 a spolupracovala se skladatelem Janem P. Muchowem na hudbě k filmu „Okresní přebor“. Jelen často vystupuje živě jak samostatně, tak i se speciálním hostem, jímž je zpěvačka Kateřina Marie Tichá.

V roce 2023 si Jelen k desátým narozeninám nadělil zatím poslední album, nazvané příhodně Všechno bude dobrý. To je slogan, který skvěle vystihuje vše, o čem hudba kapely je. „Lidé se nás často ptají, proč zpíváme o tolika neveselých tématech“, přemítá Jindra. „Jeden novinář kdysi řekl: Kluci, vy hrajete vesele o smutných věcech. A měl pravdu. Pro nás je totiž nejdůležitějším tématem naděje. Samozřejmě že se kolem nás děje spousta špatných, smutných věcí. Důležité je ale nezapomínat, že věci se mění, to je jejich přirozená vlastnost. Nic nezůstane špatný napořád. Člověk musí počkat, vydržet, smát se a zpívat si a mraky nakonec odplujou. A pak? Přece Všechno bude dobrý!“ (zdroj: www.jelenmusic.cz). 

Javory beat a Hana a Petr Ulrychovi

Koncert Hany a Petra Ulrychových zúročuje to nejlepší z jejich hudební dráhy a nabízí posluchačům pestrou procházku hudební historií od beatových počátků po nejnovější písně. Doprovodná skupina Javory beat v nástrojovém obsazení klávesy, akordeon, perkuse, baskytara, elektrická a akustická kytara tvoří dynamický a jedinečný doprovod zpěvu obou sourozenců.

Viki Olejárová

Talentovaná zpěvačka se se kromě vlastní tvorby dlouhodobě věnuje i písním Karla Kryla. Společně s Davidem Kollerem a Richardem Müllerem nazpívala do filmu Amnestie Krylovu píseň Pasážová revolta. Její vášnivý přístup k hudbě otevírá nový pohled na tvorbu české hudební ikony, kterou Karel Kryl bezesporu je.

Folk Team

Folk Team vznikl v roce 1974. Do roku 1989 byl především klubovou kapelou hrající folk. Po roce 1989 postupně elektrifikoval a hraje folkrock. V kapele vystupují Roman Venclovský (zpěv a kytara), Ivan Huvar (zpěv a kytara), Pavel Kopřiva (housle). V posledních letech dále hrají v kapele Tomáš Úlehla (flétna a zpěv), Roman Jež (klávesy), Dalibor Dunovský / Petr Sládek (baskytara), Petr Šupler / Pavel Bříza  (bicí), Martin Kostaš (kytara).

Filharmonie Bohuslava Martinů

Profesionální osmdesátičlenný symfonický orchestr sídlí v Kongresovém centru Zlín. Do jejich repertoáru patří velká symfonická díla i skladby přesahující oblast klasické hudby jako šanson, jazz, rock, pop nebo hudba filmová. Ročně orchestr absolvuje téměř 100 koncertů, pravidelně pořádá pro své posluchače až 6 abonentních cyklů a ročně organizuje více než 30 hudebně-vzdělávacích koncertů pro děti a studenty. Vystupuje takřka po celé Evropě i ve světě a spolupracuje s televizí, rozhlasem a významnými hudebními vydavatelstvími Vienna Modern Masters, Bayer Record, NAXOS nebo Albany Records.

Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad byl založen Filipem Mackem v září 2004, kdy bylo obnoveno na Velehradě gymnázium. Ve svém repertoáru se věnuje interpretaci duchovní hudby a capella v dějinném kontextu od gregoriánského chorálu až po současnou vokální hudbu.

Akademický sbor Žerotín

Sbor vznikl v roce 1880 v Olomouci a brzy se stal jedním z nejdůležitějších organizátorů národního kulturního života na území Moravy. Pořádal koncerty, operní představení a spolupracoval s předními českými umělci (např. J. B. Foerster, E. Destinnová aj.). Nejvýznamnější ale byla spolupráce s Dvořákem, který mu svěřil první české provedení některých svých děl. Díky činnosti sboru vznikla v Olomouci hudební škola a symfonický orchestr, dnešní Moravská filharmonie. Sbor dnes vede sbormistr Pavel Koňárek a jeho repertoár čítá tvorbu všech slohových období, stejně jako úpravy spirituálů, lidových i populárních písní. Významnou částí jsou díla českých autorů 20. století. 

Slovácký orchestr mladých 

Jeho cílem je podporovat a rozvíjet hudební talenty mladých lidí. Orchestr se zaměřuje na interpretaci lidové hudby, ale hraje i moderní skladby a účastní se různých festivalů a soutěží. Jeho členové jsou mladí hudebníci, kteří mají vášeň pro hudbu a rádi se věnují společnému hraní.

Hvězdy Večera lidí dobré vůle

Za uplynulé roky podpořila benefiční koncert na Velehradě řada známých umělců jako Marta Kubišová, Jana Kirschner, Jožo Ráž, Petr Kolář, Václav Neckář, Petr Bende, Ewa Farna, Markéta Konvičková, Hana a Petr Ulrychovi, Jitka Molavcová a Jiří Suchý, Pavel Šporcl, Jaroslav Wykrent, Peter Cmorik, Marie Rottrová, Hana Zagorová, Miro Žbirka, David Deyl, Anna K., Pavel Helan, Aleksei a Lili Ostapchuk, Sima Magušinová Martausová, Michal Hrůza, Petra Janů, skupiny No Name, Peha, Chinaski, Jelen, New LifeM a Oktoich z Polska, Czech Virtuosi Brno, Slza, Mirai a mnoho dalších. Velehradské pozvání přijali i světově proslulí hudebníci, jako je např. John Michael Talbot ze Spojených států amerických, Solo Dja Kabako z Burkiny Faso, Franco Vassallo z Itálie, Kai Rüütel z Estonska, pěvecký sbor z africké Zambie nebo Thabata Oliver z Brazílie.

Videa z minulých ročníků

Dny lidí dobré vůle v číslech

25
ročníků
109
účinkujících
27
milionu korun věnováno lidmi dobré vůle
700
tisíc návštěvníků festivalu